Kancelaria Radcy Prawnego Vis Legis Sylwia Borodyn-Idzi, ul. A. Grottgera 7, 58-500 Jelenia Góra
+48 509 455 327

Wina, a podział majątku dorobkowego małżonków

Wina, a podział majątku dorobkowego małżonków

Przez miesiące, a może nawet lata walczyłeś w Sądzie by uzyskać wyrok rozwodowy z wyłącznej winy małżonka. W tym celu przedstawiłeś dowody wypełniające kilka tomów akt, wnioskowałeś
o przeprowadzenie dowodów z zeznań świadków, dużej liczby świadków, w tym świadków oddalonych od Sądu w którym toczy się sprawa o setki kilometrów, i udało się.

Chcesz stoczyć kolejną bitwę, tym razem o podział wspólnego majątku i zastanawiasz się, czy wina ustalona w wyroku rozwodowym ma wpływ na podział majątku, w szczególności na ustalenie nierównych udziałów w tymże majątku?

Co do zasady wina nie ma wpływu na podział majątku, jeżeli więc np. mąż, który przez lata utrzymywał całą rodzinę, wpadł w sidła miłości i w konsekwencji zdecydował się opuścić rodzinę dla nowej wybranki, to dla podziału majątku nie ma znaczenia, że w wyroku rozwodowym Sąd uznał jego wyłączną winę.
Dla potrzeb alimentacyjnych wina, ma znaczenie, ale na tym, co do zasady koniec. Sąd nie pozbawi małżonka udziałów w majątku tylko dlatego, że znalazł sobie nową miłość, tym bardziej, że to on zarabiał.

Jednakże w prawie od każdej zasady mogą (i często są) wyjątki. Inaczej więc mogłoby być, gdyby
to np. żona – niepracująca, nieinteresująca się domem – opuściła rodzinę, a Sąd w wyroku rozwodowym orzekłby jej wyłączną winę. Jednak niniejszy wpis dotyczy zasad, a nie wyjątków.

Zasada jest więc taka, że wina nie ma wpływu na podział majątku dorobkowego byłych już małżonków. Jeżeli natomiast Twoja sytuacja nie podpada pod zasadę, to zachęcam do udania się do profesjonalnego pełnomocnika – adwokata, radcy prawnego. Prawo jest bardzo kazuistyczne, a każdy przypadek powinien być indywidualnie analizowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *