Kancelaria Radcy Prawnego Vis Legis Sylwia Borodyn-Idzi, ul. A. Grottgera 7, 58-500 Jelenia Góra
+48 509 455 327

Ile czasu na wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku

Ile czasu na wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku

Wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie spadku nie jest ograniczone czasowo.

Skąd wiec pojawia się termin 6 miesięcy?

Jest to termin w ciągu którego możemy się wypowiedzieć czy chcemy przyjąć spadek w całości, z dobrodziejstwem inwentarza czy go odrzucić. Po upływie wskazanego terminu zostaje uznane, że przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co to praktycznie oznacza? Jeżeli spadkodawca miał długi, my je dziedziczymy i odpowiadamy za długi spadkodawcy do wysokości masy spadkowej.

Przykład. Jan Kowalski zmarł 1 stycznia. Uprawnionym do dziedziczenia po nim jest żona i syn. W skład masy spadkowej wchodzi mieszkanie o wartości 100 000,00 zł, ale nasz spadkodawca miał długi. 
Dużo długów. Przyjmijmy 120 000,00 zł.

Jeżeli żona i syn do końca czerwca odrzucą spadek, wówczas nie dziedziczą długów. Jeżeli nie złożą oświadczenia, to dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to odpowiadają do wartości czynnej spadku, czyli do 100 000 zł, a ich majątek osobisty pozostaje nienaruszony. Jeżeli jednak złożą oświadczenie, że chcą nabyć spadek wprost ( w całości) wówczas odpowiadają całym swoim majątkiem. Oznacza to, że dług 100 000 zł zbilansuje się z wartością mieszkania, a 20 000,00 zł będą musieli dołożyć z własnego majątku. W konsekwencji nic nie zyskają, a stracą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *